Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 464.867

Küçük Mecmua s1, Ziya Gökalp.jpg
Küçük Mecmua, Ziya Gökalp tarafından 1922-1923 yıllarında yayımlanan haftalık fikir, edebiyat ve siyaset dergisidir. Diyarbekir'de neşredilen derginin toplam otuz üç sayısı çıktı. İlk sayısı 5 Haziran 1922'de, son sayısı 18 Mart 1923'te yayımlandı. Küçük boyda ve iki sütun üzerine toplam on altı sayfadan oluşan dergi, "Haftada bir çıkar, ilmî, edebi, siyâsî, iktisâdî mecmuadır." sloganını kullandı. İmtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü Gökalp'tir. Pek az nüshası günümüze kadar gelen derginin Türkçeye çevirisi Şahin Filiz tarafından yapıldı, yaklaşık altı yüz sayfayı buldu ve üç cilt şeklinde yayımlandı. Malta sürgününden döndükten sonra Diyarbekir'e geçen Gökalp, Mefkûre adında bir dergi çıkarmayı tasarladı fakat daha sonra derginin adını Küçük Mecmua olarak değiştirdi. Dergide Gökalp'in sosyoloji, felsefe, Türk medeniyeti tarihi, lisan, folklor ve günün meseleleri üzerine yazdığı çok sayıda makalesi ve derlediği masallar ile çeşitli manzumeleri yayımlandı. (Devamı...)
Bullet For My Valentine logo.png
Bullet for My Valentine, 1998'de kurulmuş Galli metalcore grubu. Grup, vokalist Matthew Tuck, gitarist Michael Paget, bas gitarist Jamie Mathias ve baterist Michael Thomas'dan oluşmaktadır. Jeff Killed John adıyla kurulan grup, Metallica ve Nirvana gibi grupların şarkılarını coverlayarak müzik hayatına başladı. Jeff Killed John adı altında kaydedilen altı şarkıdan ikisi grubun kariyerinin sonraki dönemi Bullet for My Valentine'da düzenlenip yayınlanmasına karşın kalan parçalar yayınlanmadı. Finansal zorluklar nedeniyle isim ve müziksel tarz değişikliğine giden grup, 2002'de Sony BMG ile beş albümlük bir plak anlaşması imzalayıp Metallica, Iron Maiden ve Slayer gibi klasik heavy metal gruplarının etkisindeki özgün müziğini yapmaya başladı. (Devamı...)
Abuluntu add user.png

Herkesi "Bilgi kutusu bulunmayan kişiler kategorisindeki maddelere bilgi kutusu ekleme" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

18 Ocak:

X-ray by Wilhelm Röntgen of Albert von Kölliker's hand - 18960123-02.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Reichstag
Berlin'de Reichstag binasının batıdan görünümü, güneşbatımı sırasında.

Üreten: Jürgen Matern